check please the sentence

  • Hi
    Lured by the toddler's carefree time and having knowledge of complecated life of adults , it is reasonable to suggest that the authority should not change the age without an attendance school for children. The low where a child must be admited to school at the age of seven is correct.
    Thanks

  • Я так и не понял, о чем идет речь в первом предложении.

    Дайте русский вариант.

    Скрыть комментарии
  • Начало предложения ---я держу в голове предложения учебника (копирую) Lured by the higher salaries and better quality of life available in wealthier countries. nurses from developing countries frequently leavebehind already overburdened health care systems
    Я использую ту же конструкцию только для своего сочинения----Lured by the toddler's carefree time
    Потом пишу дальше
    Смысл всего предложения
    Взрослым нравиться беззаботная жизнь детей дошкольного возраста(-Lured by the toddler's carefree time) и они знают об сложностях взрослой жизни(having knowledge of complecated life of adults), поэтому это разумно предположить что правительство не должно менять возраст когда ребенок пойдет в школу(пусть так и будет 7 лет). Закон где ребенок должен быть допущен к школе в возрасте 7 лет является правильным
    Спасибо