общение с иностранцами

  • hi everyone, I'd like to train my English , my skype : kub1k-n0obik =)) let's speak ^_- also you can add me at ICQ : 361-907-135

  • хочу общения

  • Бояться общаться с англоязычными людьми не нужно. Как правило, они довольно дружелюбны. Лучше говорить с ошибками, но говорить, чем не говорить вовсе, боясь показаться неграмотным. Американцы и особенно канадцы прекрасно понимают языковую проблему, поэтому не обращают внимания, им собеседник интересней, чем его грамматические ошибки. Я считаю, что сначала нужно преодолеть страх общения, начать говорить, меньше думать о грамматике и произношении (но это не значит, что не думать совсем!). Постепенно вы сами начнете перенимать произношение собеседника и улавливать, как и где правильно говорить. Это нормально. Проблема русского преподавания иностранных языков в том, что нас учат читать ,писать, грамматике, но совсем не учат говорить и воспринимтаь наслух. Зазубривание диалогов - есть бестолковое занятие, диалоги должны быть импровизированные.

  • Hi! My name is Leah! I am 13 years old. I am from Russia. Add in ICQ: 550773479. I will wait!
    Привет! Меня зовут Лия! Мне 13 лет. Я из России. Добавляйтесь в ICQ: 550773479. Буду ждать!

  • Good morning!!!My name is Natalie and I'm 20 years old.I'd like to meet to very interesting in the communication person.And besides I'd like to do better my English!!! I'm waiting for you.... Thank you for your attention!!!

  • please talk with me!! my english so bad(((

  • Hello. My name is Oleg. I'm studing at university. i'm from Russia. I have many problems with english language. I need communication with English-speaking people. Please help my. My email Polushkin5@rambler.ru

  • Hi!!! My name is Ines ! I studying English and I want to find a pen-friends )to improve my skills in English ,I can help you with Russian ))))
    So I'll wait ;)
    my ISQ : 576-023-461
    my e-mail : inchik030887@rambler.ru

  • Hello! My name is Roman. I'm 12. I live in Buzuluk in Russia. Answer to me who can?

  • I very want to get to USA. And I know english on perfectly, but I know not all words while. Write to me somebody, I'll wait.